19 Haziran 2009 Cuma

Güney Kore'de ilk İslam okulu açılıyor

The Korea Times gazetesi, "Güney Koreli Müslüman liderler, Müslüman olmayan öğrencilerin de okuyabileceği, ilk İslami okulun açılması için çalışmalarına başladı" diye yazdı. Gazeteye konuşan Koreli Müslümanlar Federasyonu Genel Sekreteri Kim Hwan-yoon, ülkede İslami bilimlerin de okutulacağı yeni bir okulun açılması için girişimlere başladıklarını belirterek 2009 yılında okulun faaliyete geçeceğini söyledi.
SUUDİ ARABİSTAN FİNANSE EDİYOR Genel Sekreter okulun kurulması için yasal prosüdürlerin tamamlandığını kaydederek, "okulumuz Suudi Arabistan tarafından finanse edilecek" dedi. Suudi Arabistan'ın Güney Kore'deki Büyükelçisi, okulun inşaatının başlaması için ilk etapta 500 bin dolar ödemeyi yaptı. Yapılacak yeni okula Suudi Prensi Abdulaziz'in adı verilecek. Okul, resmi müfredatlardan başka, İslami çalışmalar ve Arapça'yı da öğretecek. Genel Sekreter Hwan-yoon, dini olmayan konuların İngilizce'de öğretileceğini söyledi.
HEM İNGİLİZCE HEM ARAPÇA Hwan-yoon, okuldan mezun olacak öğrencilerin, hem İngilizce'yi hem Arapça'yı konuşmakta zorluk çekmeyeceklerini sözlerine ekledi. Okulda ayrıca Müslüman öğrencilerin ibadetlerini rahatça yapabilecekleri bir camii de yapılacak. Sekreter, Müslüman olmayan öğrencilere bu konuda bir zorluk çıkarılmayacağını söyledi.
İSLAMI BİL KÜRSÜSÜ Okulun açılmasındaki en temel amaçlardan birinin, ülkede uzun süredir İslam hakkında yanlış bilgilendirilmelerin yapıldığını belirten Genel Sekreter, "İslam'ın Güney Kore'de iyi tanıtılması için okulda bir kürsü açacağız. "İslamı Bil" kürsüsü, İslam hakkındaki önyargıları kırmaya yönelik çalışmalara vesile olacak" dedi.
ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI Koreli Müslümanlar Federasyonu bu okulla, Suudi Arabistan, Malezya ve Tayland'da İslami organizasyonlarla işbirliğinde öğrenci değişim programlarını uygulayacak.
BÜYÜK BİR İSLAMİ KÜLTÜR MERKEZİ KURULACAK
KMF, İslami çalışmalarınn arasında, yakın bir zamanda, Güney Kore'nin başkentinde içinde bir üniversite, bir ortadereceli ilköğretim okulun da bulunacağı dev bir İslami Kültür Merkezini açılması olduğunu da bildirdi.49 Milyonluk Güney Kore'de yaklaşık 150 bin kadar Müslüman nüfus yaşıyor.
16/03/2008

Hiç yorum yok: