19 Ekim 2009 Pazartesi

İslam'a girdi Mekke'deki cami coştu

TİMETURK

Kendisinden önce İslam'a giren eşi ve Suudi iş arkadaşlarının İslam'a girmesinde büyük etkisi olduğunu söyleyen Amerikalı Yusuf daha başka 17 Amerikalı'nın da bu yüce dine girme şerefine erdiğini açıkladı.

Geçen Cuma günü kılınan Cuma namazının ardından Mekke'nin camilerinden biri Amerikalı mühendisin İslam'a girdiğini ilan etmesinin coşkusuyla doldu. Suudi Arabistan'da Taif hava üssünde mühendis takımının başı olarak görev yapan Yusuf, bu ülkede görevlendirildiği için Allah'a şükrediyor. Önce eşi İslam'a giren Yusuf, evde değişen havanın yanısıra Suudi iş arkadaşlarının hayat tarzlarından, namaz kılışlarından, işlerindeki dürüstlüklerinden çok etkilendi. Önce İslam dini hakkında kitapçıklar okudu sonra da İslam'a girdiğini ilan etti.

Geçen Cuma günü kutsal şehrin camilerinden birinde Cuma namazının kılınmasının ardından, namaz kılanlar camiyi terketmeden önce beyaz tenli, sarı saçlı, yabancı görünümlü bir şahıs herkesin önünde İslam'a girdiğini ilan etti. Cemaat kendisini tekbir ve tezahüratlarla karşıladı, dört bir yandan kendisine tebrikler yağdı.

İslam'a girdikten sonra ismini Yusuf olarak değiştiren Amerikalı şöyle dedi; "Taif bölgesindeki hava üssünde mühendislerin başındaki bir yetkili olarak çalışıyorum. Allah bana bu yüce dine girme şerefini lütfetti. Benimle beraber 17 Amerikalı daha İslam'a girdi. Bizler çok tanrılı şirk karanlıklarında yaşıyorduk. Suudi Arabistan'da çalışmak üzere görevlendirildiğimiz için Allah'a şükrediyoruz. Allah'ın üzerimizdeki fazileti olmasaydı ve buraya gelmeseydik İslam'ı tanıyamazdık. Suudi iş arkadaşlarımızla beraber askeri sektörde çalışıyor ve hergün onların İslami ritüelleri yerine getirdiklerini görüyorduk. Bize karşı yükümlülüklerinde dürüsttüler. Hayatlarındaki eylemleri bizde dinleri hakkında daha fazla bilgi edinme arzusu uyandırdı."

Yusuf ardından devam etti; "sonra İngilizce'ye tercüme edilmiş dini kitapçıkları okumaya başladık. Bu kitapçıklar, bizleri esir alan ve İslam dininin gerekleri hakkında daha fazla şey öğrenme isteğimizi uyandırır bir tarzla İslam dininin tabiatını açıklıyordu.

Eşime gelince o, beraber çalıştığım Suudi iş arkadaşlarımın eşlerinin çabaları vesilesiyle benden önce Müslüman oldu. İslam'a girmesinden sonra hayatımızda çok şeyi değiştirmeye çalıştı. Ancak bunu yaparken dininden kaçmamam için aşamalı yaptı. Bunda da başarılı oldu. Zira kitapçıkları okumamın ve eşimden İslam dinini direk öğrenmemin ardından Allah'ın izniyle kalbim bu yöne eğildi ve İslam'a girdim'.

Yusuf, Mekke'ye umre yapmak için geldiğini belirterek mescidi haramı ilk gördüğündeki hislerini şöyle ifade etti; "daima uydu kanallarından Müslüman kalabalığın hac mevsiminde, Arafat'ta, mescidi haramda yığıldığını görüyor ve nasıl da ibadetlerini garip bir ahenk içinde eda ettiklerini soruyordum.

Kabe Onu da ağlattı

En çok dikkatimi çeken ise mescidi haramda namaz kılanlardan birinin hıçkıra hıçkıra ağlaması olmuştu. Onu neyin böyle ağlattığını soruyordum. Cevabı ise gözüm Kabe'ye takıldığında anladım. Çok görkemli bir manzara karşısındaydım. O yücelik ve azamet karşısında gözyaşlarım boşandı. Daha önce Kabe'ye baktığımda bu duyguyu hissetmiyordum. Adeta beni esir aldı."

Mekke'nin gözcülerinden biri olan Şeyh Said Ez-Zeyyabi, İslam'a girmesinin ardından Yusuf'u orada hazır bulunanların arasında İslam'a girmesinden duyduğu sevincin göstergesi olarak iftara davet etti ve Yusuf'un İslam'a girmesinden ötürü çok mutlu olduğunu ifade etti.

Ez-Zeyabi şöyle dedi; "Yusuf'un elinde kendi soyundan birçok kişi daha Müslüman olacak."

Camide namaz kılanlardan büyük bir kalabalık Yusuf'un etrafında halka oluşturarak hepsi de kendisini iftara davet etti. Yusuf ise işinden ötürü vaktinin olmadığını söyleyerek kendilerinden kibarca özür diledi
19 Ekim 2009
http://www.timeturk.com/%C4%B0slama-girdi-Mekkedeki-cami-co%C5%9Ftu_91287-haberi.html

Hiç yorum yok: