19 Ağustos 2009 Çarşamba

Ermeni gelin Andranik Müslüman oldu

Bursa'nın Orhangazi ilçesine bağlı Narlıca Beldesi'nde zeytin tüccarlığı yapan Ersin Mantı ile Ermenistan'da tanışıp evlenen Ermeni vatandaşı Andranik Hermine, Orhangazi Müftlüğü'nde Kelime-i Şahadet getirerek müslüman oldu. İlçe Müftüsü Lütfü Akay müslüman olduktan sonra Emine ismini alan Ermeni vatandaşına Kuran-ı Kerim ile birlikte Kuran-ı Kerim Meali ve ilmihal hediye etti.

Bir süre önce Orhangazi'ye bağlı Narlıca'dan Ermenistan'a zeytin ticareti için giden zeytin tüccarı Ersin Mantı ile Ermenistan'ın başkenti Erivan'da tanışıp evlenen Ermeni vatandaşı Andranik Hermine, müslüman olarak Emine ismini aldı. Daha önce Katolik Hristiyan olan 32 yaşındaki Ermeni vatandaşı Andranik Hermine ile Ersin Mantı'nın arasındaki aşk onları nikah masasına kadar götürdü. 16 Temmuz'da Ersin Mantı ile hayatını birleştiren Andranik Hermine Orhangazi Müftülüğü'nde Kelime-i Şahadet getirip müslüman oldu.

Orhangazi İlçe Müftüsü Lütfü Akay tarafından gerçekleştirilen merasimde Müftü Akay Ermenistanlı Andranik'e müslümanlığı anlattı. İslamiyet'in en son ve en geçerli din olduğunu anlatan Lütfü Akay, Müslümanlığın şartlarının da yerine getirilmesi hususunda Andranik'e telkinlerde bulundu. Ardından Müftü Akay ile birlikte Kelime-i Şahadet getiren Adnranik Hermine müslüman olarak Emine ismini aldı. Müftü Akay Emine Mantı'nın müslümanlığına geçtiğine dair düzenlenen İhtida Belgesi ile Kuran-ı Kerim, Türkçe Meali, ilmihal ve Diyanet İşleri Başkanlığının çıkardığı bazı yayınları armağan etti. Emine Akay adını alan Ermeni asıllı gelin, Türk aile yapısından ve Müslümanlıktan çok etkilendiğini ve Ersin Mantı ile de birbirlerini severek evlendiklerini dile getirdi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=166761&cat=200&dt=2009/08/19

19.08.2009

HABER TÜRK

Hiç yorum yok: